A jak na to...
Appam:
tak na patnáct placek
- 300g nevařené rýže basmati
- 5g sušeného droždí
- 9g cukru
- 120ml vody
- 18g uvařené rýže basmati
- 120ml kokosového mléka
- sůl
Nejprve dáme rýži do vetší misky, zalijeme vodou a necháme jí tam 3-4 hodiny namáčet. Ve vlažné vodě si rozpustíme cukr, přidáme droždí a necháme na teplém místě 10-15 minut přikryté vyběhnout. Rýži slejeme, dáme s droždím a vařenou rýží do mixéru a mixujem do hladka, můžeme přidat trochu vody, ale nemělo by to být potřeba. Mělo by vzniknout řidké těstíčko a rýže by měla bejt rozmixovaná uplně do jemna. Přikryjem a dáme na 8-12 hodin na teplé místo vyběhnout a fermentovat. Po 12 hodinách bude těstíčko trošku vyběhnutý a bude vonět silně po droždí, to se ale ztratí během smažení. Těstíčko osolíme a přidáme kokosové mléko. Ve výsledku by mělo být o něco hustější než mléko. A teď příjde ta největší sranda, smažení. Mělo by to vypadat asi takhle, ale předpokládám že ten roztomilej malej wok doma moc lidí nemá :-) Takže vezmeme menší pánev, potřeme olejem, nalijeme menší naběračku těstíčka a rozlijeme ho co nejvíc do stran pánve a tak na 2 minutky přikrejem pokličkou. Po dvou minutách zkontrolujeme. Měla by být lesklá, suchá a s malejma bublinkama na povrchu. Sundáme, dáme další a smažíme vesele dál... Podáváme teplý rovnou z pánvičky..
a takhle vypadaly moje appamy.. |
Mrkvičková příloha:
- 5 větších mrkví
- jedna nadrobno nasekaná zelená čili paprička
- 2 šalotky najemno
- šťáva z půlky limetky
- 120ml kokosového mléka
- 50ml vody
- čerstvý koriandr
- cukr a sůl
- olej
Mrkev nastrouháme nahrubo. Do rozpáleného woku dáme na olej šalotku a čili. Po 2 minutkách přidáme mrkev, limetovou šťávu, osolíme a dáme trochu cukru. Dáme oheň naplno a 3 minuty smažíme. Až mrkev pustí trochu šťávy přidáme vodu a půlku kokosového mléka. Chvilku dusíme aby mrkev změkla, ale pozor aby se nerozvařila, tak 5 minut. Přidáme zbytek mléka a ještě tak 2 minuty mícháme. Stáhneme z ohně, ochutnáme a popřípadě dochutíme solí nebo cukrem. Nakonec posypem nasekaným koriandrem.
Srí lanské jehněčí curry:
na 4 porce
Všechny neobvyklé ingredience jsem koupil tady. |
- 3\4 kila očištěné jehněčí plece
- 10 curry listů, u nás se dají sehnat pouze sušené
- 2 zelené čili papričky
- 3 velký cibule
- lžíce tamarindového koncentrátu
- 200ml kokosového mléka
- lžička kurkumy
- sůl
Na směs koření:
- lžíce nevařené rýže
- lžíce semínek koriandru
- lžička kmínu
- semínka z dvou tobolek kardamonu
- 2cm kousek skořice
Nejdřív připravíme koření. V pánvi nasucho směs za stálého míchání pražíme dokud rýže lehce nezhnědne a nezačne to vonět jako blázen... Pak přesypem do hmoždíře a utlučem.
Maso nakrájíme na malé kostky. Cibul a čili nakrájíme na hrubo a dáme na olej do velkého hrnce. Přidáme curry listy a kurkumu a 5 minut smažíme. Přidáme osolené maso a opečeme ze všech stran do hněda. Přidáme připravenou směs koření, kokosové mléko a dusíme 10 minut. Mezitím rozmícháme tamarind v půl litru teplé vody a přilijeme do hrnce. Zamícháme a odkryté vaříme tak hodinu dokud není maso měkké.
Nakonec ochutnáme popřípadě dosolíme.
Curry bylo výborný. Kombinace koření, pálivosti a kyselosti tamarindu je supr. Určitě zopakuji, už jenom proto že koření mi zbylo tolik že bych si mohl otevřít indickou závodku. Mrkvička byla taky výborná. Tu si do repertoáru taky zařadim, ale appam asi ne. Ne že by placky nebyly dobrý ale je to na dlouho a zas taková pecka to neni. Každopádně výzva super, a těšim se na další...